Saturday, 28 February 2015

It’s time to reveal the secret of the MKAL. Aeg on paljastada ESSS saladus!

  
Some weeks ago I started a Mystery Socks knit-along in the Estonian handicraft forum Isetegija. Now is the time to reveal the mystery. The secret of this MKAL is that not all of the participants knitted the same pattern. There were all together seven different stitch patterns sent out and each knitter got just one pattern. No one knew before that there were seven patterns and will discover the secret now by uploading the photos.
Preparing for the MKAL, I knitted up three pairs of socks but ran out of a sock-knitting mood for a while. So I decided to knit some mobile phone cosies to test the other four stitch patterns. My friends and family should be prepared to get these as gifts soon!

For more photos and information about the yarn and needles please take a look at my Ravelry projects.


Mõni aeg tagasi ilmus selline kuulutus Isetegija foorumis:


ESSS on eriti salajane kooskudumine, millist pole enne nähtud! Koome suure saladuskatte all!
Iga osavõtja saab oma postkasti ühe mustri skeemi ja koob selle mustriga sokisääred. Kõik muu sokikudumisse puutuv on vaba, kood nagu ise soovid, alates varbast, kannast või säärest.
Sokkide valmimise tähtaeg on 1. märts. Enne seda kuupäeva palun mitte näidata ei oma poolikut ega ka valmis tööd. Tähtis on hoida saladust, sest lõpus ootab ees üllatus! 


Nüüd on siis lõpuks käes see aeg, kui toimub sokinäitus ja saladus/üllatus tuleb päevavalgele!

Lugu, mis selle salakudumiseni viis, on aga järgmine. 
Leidsin oma sokilõngade hulgas mõned üksikud tokid kirjut sokilõnga. Millalgi olin nad ostnud, pimestatuna värvidemängust, mõtlemata, et 50 grammist sokipaari välja ei tule. No mida siis teha nende üksikute õnnetute tokkidega? Siit liikus mõte edasi ja sündis idee kasutada ühevärvilist kontrastset lõnga, kudumaks mustrilised sokisääred, mis tõmbavad pilgu endale. Sirvisin oma mustriraamatuid ja pilk jäi pidama kahevärvilistel palmikutel, need tundusid efektsed ja pisut erilised. Pole vist eriti levinud mustrid, sest leidsin neid peamiselt ühest raamatust. Ka netiotsing ei toonud palju lisa. Venekeelses Võlukera raamatus oli valik üsna lai, tahtsin kohe mitut mustrit proovida. Tore on nende mustrite juures see, et korraga kootakse ainult ühe lõngaga, teine jääb ootele. Tekkis väike hasart, kas saan ühest tokist sokilõngast ja mujal ülejäänud kontrastsest lõngast sokipaari valmis. Alustasin sokikudumist oma lemmikviisil, varbast, kududes kaht sokki vaheldumisi nii, et ühe soki lõng jooksis toki pealt, teise soki lõng toki seest. Niiviisi jätkus lõnga kummalegi sokile võrdselt.  Kindlasti koon neid mustreid edaspidigi.

Mul on viimastel kuudel õnnestunud Isetegijas mõned salakudumised käima lükata. Nii tekkis esimese sokipaari kudumisel mõte, et sellist toredat mustrit võiks teistegagi jagada. Olin ju enda jaoks skeemi ringselt kudumiseks ümber teinud ja lisanud soonikutriibud mustrisse. 
Vist teise paari kudumisel tekkis mõte viia läbi hoopis üks eriti salajane sokikudumine, kus osavõtjad saavad erinevad mustriskeemid, ning ei tea seda ise ette. Kui siis kõik ühel ja samal päeval oma sokid näitusele panevad, oleks see vahva üllatus! 
Idee võlus mind üha enam. Plaan oli kõik mustrid ise enne läbi kududa ja ilusasti kirja panna. Lõpuks oli kolm paari sokke valmis ja väike sokikudumisetüdimus kallal. Aga mustritest õnneks tüdimust ei tekkinud, neid sai kokku seitse. Et mitte niisama proovilappe teha vehkida, kudusin hoopis mobiilikotikesi. Nii et sõbrad-sugulased, olge valmis mõnda neist omandama ;)
Skeemide kirjapanekul probleeme ei tekkinud, Excel mulle meeldib ja  kudumis-sümbolite font oli ka alla-laetud. Millega ma hätta jäin, oli hoopis sokikudumise juhendi kirjapanek. Idee oli kirjutada varbast alustatava soki kudumise juhend. Tuleb välja, et ma ei tea eestikeelseid termineid ja lühendeid! Ise ma koon rohkem peast, kui juhendi järgi, ja kui, siis inglise keeles.
Salakudumise vedamise käigus juhtus mitmeid apse ka. Mitmel juhul paljastasin rohkem, kui soovinuks, saates osalejaile ühe mustri asemel kaks-kolm tükki. Järgmine pauk oli, kui avastasin, et saadetud skeemides olid kudumissümbolid muundunud tähtedeks. Minu viga jälle, et ei muutnud dokumenti pdf-iks. Siis tundus küll, et olin liiga suure suutäie ette võtnud ja äpardunud. Õnneks on meil nii vahvad kudujad, keegi ei pahandanud ja nii mõnigi oli juba ise mõistatuse lahendanud. Need naised kooks vist hieroglüüfide järgi ka asja valmis :)

Suur tänu kudujatele, teiega oli tore!

Rohkem pilte ning lõnga ja vardainfo minu Ravelry kaustas.

7 comments:

 1. Väga vahva projekt! Kahju, et ise ei saanud osa võtta, mul olid just "lätlased" käsil. :) Väga ilusad sokid on. Nüüd lähen uudistan, mis isetegijad on välja pannud :)

  ReplyDelete
 2. Tänan, Diana! Sa oled oodatud kuduma, teema jääb avatuks ning soovijad võivad pilte hiljemgi lisada. Kõik mustrid saadaval :)

  ReplyDelete
 3. Juhend oli väga hästi kirja pandud, ühtki probleemi ei tekkinud!

  ReplyDelete
 4. Nii toredad sokid kõik! See oli küll üks väga äge projekt, kunagi tahaks isegi mõnd mustrit proovida.

  ReplyDelete
 5. Väga ilusad sokid. Minu lemmikuks on see viimase mubiilikoti muster. Isetegijas sellega väga kaunid sokid kõik :)

  ReplyDelete
 6. Suur tänu, kallid naised! Tulge aga kuduma, kõik mustrid nüüd saadaval :)

  ReplyDelete
 7. Nii palju vahvaid mustreid. Väga tubli oled!
  Mu on nii kiired ajad, et ma ise ei saanud kahjuks osaleda, aga tundub et kogu seltskonnal oli tore.

  ReplyDelete