Saturday, 8 September 2018

Ski Moguls Fingerless Mitts.I have to confess, some years ago I didn't get the fuzz about fingerless mitts. What are they good for? That's my fingers what get cold, not palms?! Anyway, I decided to knit a pair and see, do I like them as much as others say, or not. The result is, I'm addicted! I love them so much! They are great to wear in cool weather when I go for a walk. When I check my phone, I don't need to take gloves off! The shorter version is good to wear when I'm typing in a laptop or even knitting. By now, I have four fingerless mitts patterns published!

The first pair of the Ski Moguls mitts pattern was born, when I got some gorgeous yarn from my relative, who's neighbour is spinning yarn from her own sheep fleeces, adding some alpaca (Broome by The Spinning Potter in Facebook). I designed the pattern while the Olympic Winter Games were held in PyeongChang. I was working on the pattern and posted a photo of the work in progress on Instagram, asking people what the pattern reminded them of. ”Ski moguls” was one of the answers, clearly influenced by the Olympics. (See photo above).

I made the second pair for charity, using wool and acrylic blend yarn. 


The Ski Moguls pattern was published today, and I have some great offers to share!

Enjoy the special 30% off on Ski Moguls pattern. No coupon code required.

OR

Spend just $10 and get four fingerless mitts patterns!
Kureparved, Bouquet Fingerless Mitts, Fingerless Tree Trunks, and Ski Moguls
COUPON CODE: KnitMitts
Previous purchases can be counted towards this promotion.

Both offers will end on Sunday midnight, 16 September (UK time zone).

All my fingerless mitts patterns can be found HERE .

Mõned aastad tagasi ma sõrmitutest kinnastest ei hoolinud. Ma ei saanud aru, milleks nad head on? Mul ju sõrmed külmetavad, mitte käelabad? Kudusin ühe paari, lihtsalt prooviks, ja olen sõltuvuses! Jaheda ilmaga nii hea kanda, ja ei pea kindaid käest võtma, et telefoni näppida. Kannan neid vahel isegi toas, kui arvutis tipin. Tõesti sõrmed pole nii külmad, kui käelaba soojas. 

Nüüdseks on mul juba neli sõrmitute mustrit kirja pandud. Täna sai joon alla tõmmatud Ski Moguls mustrile. Ma ei teagi, kuidas see tõlkes on? Igaljuhul muster sai nime viimaste olümpiamängude ajal, sest meenutas neid väikesi künkaid, miski uus suusatamise hullus vist.  Kas keegi teab eestikeelset nimetust? 

Momendil on muster saadaval 30% odavamalt. Ja kui soovid kõiki nelja mustrit, siis praegu saab need ainult 10 USD eest (+käibemaks). Pakkumine kehtib kuni 16. septembrini. 


2 comments:

 1. Eesti keeles on selle spordiala nimetus mogulsuusatamine. Eks ta üks laen- või kohandatud sõna ole, aga … nii ta on keelekäibesse tulnud ja jäänud. https://et.wikipedia.org/wiki/Vigursuusatamine
  Kinnastega on minul mingi oma suhe - nüüd oleks vist moodne öelda, et kui nad mul käes on (v.a. suure pakasega), tunnen end ahistatuna. Sama või noh, peaaegu sama tunne on mütside ja sallidega - vaid vähesed saavad sõbraks.
  Sinu loodud mustrid on siiski väga ilusad vaadata ja mõnusad kududa!

  ReplyDelete
 2. Tänan, Elina! Mütsidega on väheke keeruline, aga sõrmituid mulle lausa meeldib kanda, ja kael peab ka olema sisse mässitud, kui veidi jahedamaks läheb.
  Mogulsuusatamisest pole ma kuulnudki :D

  ReplyDelete